6 marca 2019

RECENZJA: Chilli - Pola RewakoGłos nowego, zbuntowanego pokolenia, pragnącego zbudować świat po swojemu. Autorka to młoda, odważna debiutantka. Bezkompromisowa jak Dorota Masłowska. 
CZASEM TRZEBA COŚ ZBURZYĆ, BY NA TYM ZBUDOWAĆ COŚ OD NOWA. 
Mea, studentka pierwszego roku psychologii, zakłada anarchistyczną Grupę Demolka. Przepełnieni ideałami młodzi ludzie wychodzą na ulice Gdańska, pragnąc wykrzyczeć całemu światu to, co ich boli. Nie chcą żyć dłużej w egoistycznym społeczeństwie nastawionym wyłącznie na materialny sukces. Przeprowadzają kilka kontrowersyjnych akcji, by wyrwać ludzi z letargu, zatrzymać ich w gonitwie za kolejnym nowym porsche i zmusić, by zaczęli doceniać najprostsze lecz najważniejsze wartości. By zaczęli żyć naprawdę.
Mea dobrze wie, czego chce, do pewnego momentu wie też, jak osiągnąć swój cel. Ale sytuacja wymyka się spod kontroli…Czy uda jej się zbudować nowy wymarzony świat? 
ZŁO BUNT DEMOLKA BÓL NIENAWIŚĆ PRZEGRYW DESPERACJA AGRESJA... CZY WARTO?

Chilli to bardzo udany debiut literacki. Autorka stworzyła naprawdę godną podziwu historię, którą czytało się nadzwyczaj dobrze. Książka niesamowicie wciąga, oraz wymusza na czytelniku zastanowienie się nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Książka jest naprawdę bardzo refleksyjna, przede wszystkim zwraca uwagę na kruchość życia. 

Akcja książki wartko mknie do przodu, więc nie sposób się przy niej nudzić. Myślę, że sporą rolę odgrywa tu także to, że cała akcja przeplatana jest na przemian rozmowami głównej bohaterki z psychologiem. 

Owszem, niektóre wydarzenia były raczej mało prawdopodobne, nierealne, chwilami wręcz absurdalne, co zazwyczaj w książkach mnie bardzo denerwuje, ale nie tym razem. Nie do końca zgadzam się też z działaniami bohaterki, często też denerwowało mnie jej zachowanie i hipokryzja, ale mimo wszystko uważam, ze Chilli jest bardzo wartościową i mądrą lekturą. 

Wydaje mi się, że wydarzenia tej historii trzeba potraktować z przymrużeniem oka, a bardziej skupić się na tym, co ma ona dla nas do przekazania. Jaką niesie za sobą lekcję i nad czym powinniśmy się głębiej zastanowić. 

Przyznam szczerze, że dość rzadko sięgam po książki psychologiczne, ale ta naprawdę mi się podobała. Wstrząsnęła mną i zmusiła do wielu przemyśleń. Jest to zdecydowanie inna powieść niż większość pojawiających się na rynku, ale zdecydowanie zapada w pamięci na dłużej i jest warta uwagi i poświęcenia jej chwili. Książkę mimo wplecionych wątków psychologicznych czyta się naprawdę bardzo szybko.  Ja ze swojej strony gorąco polecam. 


Czytaliście? Jak Wam się podobała? Koniecznie dajcie znać :) 

Do następnego!