25 marca 2021

RECENZJA: Bardziej kochać siebie- Aleksandra Sztorc

 

"Ukryty kawałek piekła w głowie to pogorzelisko nieistniejących wydarzeń. Przecież nic się nie stało, a pali wszystko, serce, płuca, żołądek, jelita, paraliżuje…"

Złamana dusza, poranione ciało i emocjonalne pogorzelisko – oto Zuzanna. Dorosłe Dziecko Alkoholików, zmagające się z wieloletnią depresją, wielokrotnie krzywdzone i odrzucane, także przez samą siebie. Mówi o swoim życiu tak, jakby powoli otwierała zapomnianą, rodową szafę, skrywającą wiele przerażających tajemnic – a ona jest największą z nich.

Główna bohaterka snuje swoją opowieść, pełną wstrząsających obrazów i traum z przemocowego domu, tragicznych wypadków, które naznaczyły jej dorastanie i porażek, jakie kładą się cieniem na dorosłym życiu. Stopniowo odkrywa siebie, wypowiada na głos sekrety, opisuje emocje – a wszystko po to, by przewartościować swoje życie i na gruzach wspomnień zbudować relację z samą sobą. 

Kto jej w tym pomoże, a kto stanie się jedynie przeszkodą na drodze do nowej siebie? Jak daleko będzie musiała się posunąć, jak głęboko wejść w bagno swojej przeszłości, by zostawić demony tam, gdzie ich miejsce i zacząć bardziej kochać siebie?


"Bardziej kochać siebie" nie jest łatwą książką. Nie czyta się jej ani szybko, ani przyjemnie, ale niewątpliwie warto po nią sięgnąć, ponieważ jest to lektura niezwykle wartościowa. 

Książka napisana jest w pierwszej osobie, w formie pamiętnika, dzięki czemu wszystkie emocje zawarte na jej kartkach przeżywamy wspólnie z bohaterką. Mnie osobiście ta historia bardzo poruszyła. Podczas jej czytania towarzyszyło mi mnóstwo emocji. Przez praktycznie cały czas czułam taką ogromną gulę w gardle, a łzy na czas jej czytania po prostu zamieszkały w moich oczach. 

Jest to książka bardzo smutna, wzruszająca, momentami wręcz wstrząsająca. Jest przepełniona mnóstwem ciężkich i bolesnych emocji. Porusza bardzo skomplikowane tematy jakimi są alkoholizm, depresja, syndrom dorosłego dziecka alkoholika. Nie jest to na pewno książka do przeczytania na raz, ponieważ wywołuje w czytelniku zbyt wiele emocji, by przeczytać ją za jednym podejściem. 

"Bardziej kochać siebie" jest książką niezwykle dobrze napisaną. Niesamowicie przypadł mi do gustu styl autorki. Mimo, iż porusza bardzo trudne tematy i jak już wspomniałam wcześniej nie jest to łatwa lektura, to pod względem czysto technicznym książkę czyta się naprawdę zaskakująco dobrze. 

Ja ze swojej strony bardzo ją Wam polecam. Jest to pozycja, która niezaprzeczalnie zostanie ze mną na dłużej.  Myślę, że każdy kto po nią sięgnie przyzna mi rację, że zostawia ona po sobie ogromny ślad w sercu i zmusza do refleksji. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz