4 stycznia 2017

Purgatorium. Wyspa tajemnic - Eva Pohler

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Hortense Gray jest psychologiem eksperymentalnym. Ratuje życie, ale ceną, jaką trzeba za to zapłacić, jest... śmiertelne przerażenie. 

Siedemnastoletnia Daphne Janus nie może uwierzyć, że rodzice pozwalają jej jechać z najlepszym przyjacielem na wakacje. Tak naprawdę pobyt w pięknym kurorcie na niewielkiej wyspie u wybrzeży Kalifornii to ostatnia, desperacka próba ocalenia dziewczyny.

W miejscu tym są przeprowadzane eksperymentalne terapie dla osób ze skłonnościami samobójczymi. Początkowo niekonwencjonalne zajęcia są ekscytujące — duchy w pokoju, awaria windy, przygoda podczas wycieczki kajakiem — to wszystko robi wrażenie. Ale kolejny dzień przynosi nowe wyzwania... Gdy podczas jazdy terenowej dziewczyna odłącza się od grupy, rozpętuje się istne piekło. Daphne zaczyna zastanawiać się, czy rodzice wysłali ją na wyspę po to, by jej pomóc, czy też aby ją ukarać.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli o mnie chodzi, to ta książka nie zrobiła na mnie jakiegoś ogromnego wrażenia. Po pierwsze, okładkowy opis książki według mnie zdradza o wiele za dużo. Od samego początku wiemy, jaki jest cel pobytu Daphne w kurorcie. Przez to sceny, które normalnie wywołały by u nas dreszczyk grozy, tutaj tracą swoją moc. Niby autorka stara się jakoś zmylić czytelnika, ale w moim przypadku jej się to niezbyt udało. Nie mogę powiedzieć, że nie uwierzyłam totalnie w nic, bo uwierzyłam, ale to i tak nie było to.

Po drugie, bohaterzy. O ile Daphne była całkiem przyzwoicie wykreowaną bohaterką, to o całej reszcie dowiadujemy się tyle co nic. Weźmy na tapetę na przykład przyjaciela Daph- Cama. Ta postać jest zupełnie nijaka. Nie dowiadujemy się o nim niczego ciekawego. W dodatku bardzo szybko znika. Wątek z nim jakby się urywa. Niby czasami jest jakaś wzmianka o nim, ale.. to tylko wzmianka. Zupełnie jakby autorka o nim zapomniała albo nie miała na niego pomysłu, więc postanowiła zepchnąć go gdzieś w głąb powieści.

Po za tym w książce naprawdę dużo się dzieje, a styl autorki jest bardzo lekki, niektórzy mówią, że nawet za lekki. Ja tego jakoś specjalnie nie odczułam. W każdym razie to sprawia, że Purgatorium. Wyspa tajemnic, mimo wszystko jest lekturą lekką i bardzo szybko się ją czyta. Jest zupełnie nie zobowiązująca, więc idealna na wieczór po całym ciężkim dniu w pracy/ szkole. 

Książkę mogłam przeczytać dzięki booktourowi zorganizowanemu przez Maw Reads, za co naprawdę ogromnie dziękuję. 
   
 


- Daphne, przeszłość jest permanentna
- Co to znaczy?
- Niezmienna. Nie da się jej zmienić. Można jedynie nauczyć się z nią żyć.


Co to za życie, jeśli dzień w dzień trzeba patrzeć w twarze osób, które się skrzywdziło.


Niełatwo jest zacząć od początku. Trudno pogodzić się z przeszłością.
A Wy czytaliście Purgatorium. Wyspę tajemnic? Co o niej sądzicie? 9 komentarzy:

 1. Super post! Czekam na jakieś w zakładkach moda i uroda. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo, bardzo nie lubię, kiedy powstają takie książki, które z psychologii robią coś koszmarnego. Zazwyczaj, niestety, autorzy nie mają żadnego pojęcia o tym fachu i snują takie beznadziejne opowiastki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Meh nastoletnia bohaterka jak zwykle mnie odstrasza ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis tej książki kojarzy mi się z filmem, w którym grał Leo DiCaprio 'Wyspa Tajemnic', również o wyspie na której dzieją się... niestworzone rzeczy :)
  Pozdrawiam,
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, jednak opis mnie zaciekawił. Mam nadzieje, że kiedyś po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń


 6. Całkiem niezły blog, dobrze się czytało ! Mysle, ze następne wpisy beda równie ciekawe.
  Jeśli szukasz naprawy, konfiguracji PC itp w Warszawie to zajrzyj :

  Komputery PC Urysnów

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i nie spodobała mi się ta książka! Może miałam za duże oczekiwania! :(

  http://istotaludzkaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń